Skip to content

392 Virginia Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1920

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Oct 2, 2006

Property Information

Block20401
Lot63
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page204

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,300
45%
Improvement Value:$159,700
55%
Total Assessment$288,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,431-0.6%
2024$6,471+40.1%
2023$4,620-0.4%
2022$4,637+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 8037, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1920