Skip to content

407 Virginia Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1926

Last Sale Price
$27,500
Last Sale Date
Oct 14, 1977

Property Information

Block20402
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page204

Building Details

Building Class---
Description1.5S-FD-1UH-MG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,400
59%
Improvement Value:$92,000
41%
Total Assessment$224,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,011-0.6%
2024$5,042+40.1%
2023$3,599-0.4%
2022$3,613+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$27,500
DeedBook 3240, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1926