Skip to content

409 Virginia Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2019

Property Information

Block20402
Lot9
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page204

Building Details

Building Class---
Description1S-F-1U-H-POOL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,800
49%
Improvement Value:$138,900
51%
Total Assessment$272,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,089-0.6%
2024$6,128+40.1%
2023$4,374-0.4%
2022$4,390+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$330,000

From:

To:

DeedBook 9317, Page 151Recorded6/21/2018

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 3191, Page 1077

Property Built

Built

Year Built: 1925