Skip to content

401 Virginia Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 5, 2001

Property Information

Block20402
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page204

Building Details

Building Class---
Description1S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$125,400
44%
Improvement Value:$159,500
56%
Total Assessment$284,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,362-0.6%
2024$6,402+40.1%
2023$4,570-0.4%
2022$4,587+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1925