Skip to content

354 Ege Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1930

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 27, 2005

Property Information

Block20402
Lot42
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page204

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H-B-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,500
42%
Improvement Value:$182,400
58%
Total Assessment$315,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,054-0.6%
2024$7,098+40.1%
2023$5,067-0.4%
2022$5,086+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 7649, Page 42

Property Built

Built

Year Built: 1930