Skip to content

386 Ege Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1971

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Aug 5, 2023

Property Information

Block20402
Lot56
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page204

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-G2
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,172
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$120,200
32%
Improvement Value:$255,700
68%
Total Assessment$375,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,394-0.6%
2024$8,446+40.1%
2023$6,029-0.4%
2022$6,052+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000
Sq Ft3,172DeedBook 9770, Page 961Recorded9/14/2023

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5938, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1971