Skip to content

270 Virginia Ave.Jersey City, NJ 07304

Apartment

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Apr 4, 2014

Property Information

Block20503
Lot55
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-NH
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
30%
Improvement Value:$490,000
70%
Total Assessment$700,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,631-0.6%
2024$15,729+40.1%
2023$11,228-0.4%
2022$11,270+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

DeedBook 8966, Page 740Recorded4/9/2014

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 8838, Page 426

Property Sale

Sale
$453,750
DeedBook 8518, Page 41