Skip to content

497 West Side Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1890
Commercial
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$1,135,000
Last Sale Date
Dec 12, 2024

Property Information

Block20501
Lot48
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$64,100
10%
Improvement Value:$555,400
90%
Total Assessment$619,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,833-0.6%
2024$13,920+40.1%
2023$9,937-0.4%
2022$9,974+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,135,000
DeedBook 9898, Page 577Recorded5/8/2025

Property Sale

Sale
$620,000

From:

To:

DeedBook 9344, Page 118Recorded9/28/2018

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8583, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1890