Skip to content

475 West Side Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$515,000
Last Sale Date
May 9, 2006

Property Information

Block20502
Lot50
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description3S-F-C-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$79,900
13%
Improvement Value:$535,100
87%
Total Assessment$615,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,733-0.6%
2024$13,819+10.4%
2023$12,522-0.4%
2022$12,569+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$515,000
DeedBook 7909, Page 265