Skip to content

187 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1920

Last Sale Date
Apr 17, 1986

Property Information

Block20503
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
46%
Improvement Value:$129,200
54%
Total Assessment$239,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,341-0.6%
2024$5,375+40.1%
2023$3,837-0.4%
2022$3,851+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 3567, Page 132

Property Built

Built

Year Built: 1920