Skip to content

201 Boyd Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 2009

Last Sale Price
$999,000
Last Sale Date
Dec 18, 2024

Property Information

Block20503
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description3S-B+F-D-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,292
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
20%
Improvement Value:$443,300
80%
Total Assessment$553,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,355-0.6%
2024$12,433+40.1%
2023$8,875-0.4%
2022$8,908+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$999,000
Sq Ft3,292DeedBook 9874, Page 863Recorded1/24/2025

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 5848, Page 5