Skip to content

209 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1920

Last Sale Price
$69,900
Last Sale Date
Mar 11, 1997

Property Information

Block20503
Lot2
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H-FG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
40%
Improvement Value:$155,000
60%
Total Assessment$259,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,795-0.6%
2024$5,831+40.1%
2023$4,162-0.4%
2022$4,178+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$69,900
DeedBook 5147, Page 172

Property Built

Built

Year Built: 1920