Skip to content

181 Boyd Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1922

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Apr 26, 2022

Property Information

Block20503
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-BG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,040
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
35%
Improvement Value:$204,100
65%
Total Assessment$314,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,014-0.6%
2024$7,058+40.1%
2023$5,038-0.4%
2022$5,057+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$575,000
Sq Ft2,040DeedBook 9668, Page 524Recorded5/24/2022

Property Built

Built

Year Built: 1922