Skip to content

149 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1890

Last Sale Price
$23,000
Last Sale Date
Apr 30, 1980

Property Information

Block20503
Lot32
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,000
36%
Improvement Value:$174,600
64%
Total Assessment$272,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,087-0.6%
2024$6,125+40.1%
2023$4,373-0.4%
2022$4,389+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 3299, Page 1064

Property Built

Built

Year Built: 1890