Skip to content

332 Virginia Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 18, 2021

Property Information

Block20503
Lot83
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2UH-CBG2
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,376
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
34%
Improvement Value:$216,100
66%
Total Assessment$328,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,326-0.6%
2024$7,372+40.1%
2023$5,263-0.4%
2022$5,282+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$650,000
Sq Ft2,376DeedBook 9620, Page 200Recorded12/5/2021

Property Built

Built

Year Built: 1925