Skip to content

340 Virginia Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1925

Last Sale Price
$30,000
Last Sale Date
Jun 25, 2002

Property Information

Block20503
Lot87
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page205

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H-MG2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$113,000
36%
Improvement Value:$197,400
64%
Total Assessment$310,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,931-0.6%
2024$6,975+40.1%
2023$4,979-0.4%
2022$4,997+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$30,000
DeedBook 6077, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1925