Skip to content

301 Union St.Jersey City, NJ 07304

Built 1909

Last Sale Price
$625,000
Last Sale Date
Jan 24, 2022

Property Information

Block20601
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage2,464
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
34%
Improvement Value:$199,100
66%
Total Assessment$303,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,779-0.6%
2024$6,822+40.1%
2023$4,870-0.4%
2022$4,888+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$625,000
Sq Ft2,464DeedBook 9644, Page 31Recorded2/25/2022

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 8080, Page 306

Property Built

Built

Year Built: 1909