Skip to content

307 Union St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1909

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 1, 2019

Property Information

Block20601
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$104,500
36%
Improvement Value:$182,600
64%
Total Assessment$287,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,411-0.6%
2024$6,451+40.1%
2023$4,605-0.4%
2022$4,622+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1909