Skip to content

293 Union St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$326,500
Last Sale Date
Mar 2, 2010

Property Information

Block20601
Lot15
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,120
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,700
30%
Improvement Value:$323,900
70%
Total Assessment$460,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,285-0.6%
2024$10,350+40.1%
2023$7,388-0.4%
2022$7,416+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$326,500
DeedBook 8721, Page 395

Property Built

Built

Year Built: 1900