Skip to content

289 Union St.

Jersey City, NJ 07304

Built 1909

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Oct 12, 2013

Property Information

Block20601
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$119,000
39%
Improvement Value:$186,200
61%
Total Assessment$305,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,815-0.6%
2024$6,858+40.1%
2023$4,895-0.4%
2022$4,914+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 8939, Page 212Recorded10/22/2013

Property Built

Built

Year Built: 1909