Skip to content

2271 Kennedy Blvd.

Jersey City, NJ 07304

Built 1945

Owner
---
Last Sale Price
$200,002
Last Sale Date
Feb 25, 2025

Property Information

Block20601
Lot32
QualifierC0103
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building ClassC0455
Description4S-B-D-28U-H(1)
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage455
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$70,000
56%
Improvement Value:$55,000
44%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,791-0.6%
2024$2,809+40.1%
2023$2,005-0.4%
2022$2,013+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$200,002
Sq Ft455DeedBook 9884, Page 860Recorded3/10/2025

Property Sale

Sale
$129,000
DeedBook 9488, Page 717

Property Sale

Sale
$78,000
DeedBook 7691, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1945