Skip to content

2271 Kennedy Blvd.

Jersey City, NJ 07304

Built 1945

Last Sale Price
$62,000
Last Sale Date
Oct 26, 2016

Property Information

Block20601
Lot32
QualifierC0204
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building ClassC0457
Description4S-B-D-28U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage457
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
56%
Improvement Value:$55,000
44%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,791-0.6%
2024$2,809+40.1%
2023$2,005-0.4%
2022$2,013+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$62,000

From:

To:

Sq Ft457DeedBook 9375, Page 738Recorded1/24/2019

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 8188, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1945