Skip to content

2271 Kennedy Blvd.(Unit C0106)Jersey City, NJ 07304

Built 1945

Last Sale Price
$41,000
Last Sale Date
Sep 30, 2014

Property Information

Block20601
Lot32
QualifierC0106
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building ClassC0465
Description4S-B-D-28U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage465
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
56%
Improvement Value:$54,800
44%
Total Assessment$124,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,787-31.2%
2024$4,051+40.1%
2023$2,892-0.4%
2022$2,903+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$41,000

From:

To:

Sq Ft465DeedBook 9000, Page 727Recorded10/17/2014

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 8914, Page 990

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 8786, Page 493

Property Built

Built

Year Built: 1945