Skip to content

2271 Kennedy Blvd.

Jersey City, NJ 07304

Built 1945

Last Sale Price
$73,000
Last Sale Date
May 20, 2005

Property Information

Block20601
Lot32
QualifierC0104
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building ClassC0475
Description4S-B-D-28U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage475
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
59%
Improvement Value:$48,750
41%
Total Assessment$118,750

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,652-0.6%
2024$2,668+40.1%
2023$1,905-37.7%
2022$3,059+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 7581, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1945