Skip to content

88 Boyd Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Nov 22, 2023

Property Information

Block20601
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,948
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
35%
Improvement Value:$197,600
65%
Total Assessment$305,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,824-0.6%
2024$6,867+40.1%
2023$4,902-0.4%
2022$4,920+10.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$530,000
Sq Ft1,948DeedBook 9792, Page 6Recorded12/19/2023

Property Built

Built

Year Built: 1900