Skip to content

3-3a Boyd Court

Jersey City, NJ 07304

Built 1977

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 7, 2009

Property Information

Block20601
Lot65
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,112
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$105,800
32%
Improvement Value:$227,100
68%
Total Assessment$332,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,434-0.6%
2024$7,480+40.1%
2023$5,340-0.4%
2022$5,360+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1977