Skip to content

490 West Side Ave.

Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Dec 1, 2018

Property Information

Block20601
Lot71
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building Class---
Description2S-F-C-1U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,800
25%
Improvement Value:$257,000
75%
Total Assessment$342,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,655-0.6%
2024$7,703+40.1%
2023$5,499-0.4%
2022$5,519-15.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$390,000

From:

To:

DeedBook 9367, Page 906Recorded12/21/2018