Skip to content

492-496 West Side Ave.Jersey City, NJ 07304

Industrial

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Apr 28, 2005

Property Information

Block20601
Lot72
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building Class---
Description2S-B&BT-C-3U

Assessment

Land Value:$260,400
22%
Improvement Value:$949,100
78%
Total Assessment$1,209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,008-0.6%
2024$27,177+40.1%
2023$19,400-0.4%
2022$19,473+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 7555, Page 187