Skip to content

81 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$32,000
Last Sale Date
Mar 10, 1982

Property Information

Block20602
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,000
35%
Improvement Value:$179,500
65%
Total Assessment$275,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,152-0.6%
2024$6,190+40.1%
2023$4,419-0.4%
2022$4,436+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 3344, Page 994

Property Built

Built

Year Built: 1900