Skip to content

53 Boyd Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1855

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Mar 22, 1990

Property Information

Block20602
Lot27
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$94,000
32%
Improvement Value:$199,000
68%
Total Assessment$293,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,543-0.6%
2024$6,584+40.1%
2023$4,700-0.4%
2022$4,717+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$123,000
DeedBook 4269, Page 118

Property Built

Built

Year Built: 1855