Skip to content

184 Virginia Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 0017
Apartment
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$910,000
Last Sale Date
Apr 3, 2025

Property Information

Block20602
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$210,000
39%
Improvement Value:$329,700
61%
Total Assessment$539,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,052-0.6%
2024$12,127+40.1%
2023$8,657-0.4%
2022$8,689+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$910,000
DeedBook 9892, Page 474Recorded4/8/2025

Property Sale

Sale
$385,000
DeedBook 7944, Page 193

Property Built

Built

Year Built: 0017