Skip to content

192 Virginia Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 1, 2006

Property Information

Block20602
Lot44
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
30%
Improvement Value:$251,500
70%
Total Assessment$361,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,072-0.6%
2024$8,123+40.1%
2023$5,798-0.4%
2022$5,820+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900