Skip to content

15 Virginia Terrace W.Jersey City, NJ 07304

Built 1915

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Apr 27, 2022

Property Information

Block20602
Lot58
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,500
46%
Improvement Value:$117,600
54%
Total Assessment$216,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,826-0.6%
2024$4,856+40.1%
2023$3,466-0.4%
2022$3,479+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000
Sq Ft1,248DeedBook 9668, Page 290Recorded5/23/2022

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

DeedBook 9123, Page 587Recorded6/7/2016

Property Sale

Sale
$220,000

From:

To:

DeedBook 8983, Page 969Recorded7/21/2014

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

DeedBook 8920, Page 35Recorded7/12/2013

Property Built

Built

Year Built: 1915