Skip to content

9 Virginia Terrace

Jersey City, NJ 07305

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 27, 2015

Property Information

Block20602
Lot62
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,542
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,000
43%
Improvement Value:$147,600
57%
Total Assessment$259,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,797-0.6%
2024$5,833+40.1%
2023$4,164-0.4%
2022$4,180+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$32,500
DeedBook 7124, Page 313

Property Built

Built

Year Built: 1910