Skip to content

246 Virginia Ave.Jersey City, NJ 07304

Commercial

Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Oct 29, 2010

Property Information

Block20602
Lot75
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page206

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-2C-7U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$118,900
8%
Improvement Value:$1,383,600
92%
Total Assessment$1,502,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,551-0.6%
2024$33,761+40.1%
2023$24,100-0.4%
2022$24,190+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
DeedBook 8762, Page 266