Skip to content

371 Ege Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1920

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 8, 2014

Property Information

Block20702
Lot17
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page207

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,900
51%
Improvement Value:$132,500
49%
Total Assessment$270,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,038-0.6%
2024$6,076+40.1%
2023$4,337-0.4%
2022$4,353+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1920