Skip to content

393 Ege Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1920

Last Sale Price
$188,000
Last Sale Date
Feb 11, 2002

Property Information

Block20702
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page207

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage1,600
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,800
45%
Improvement Value:$155,400
55%
Total Assessment$282,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,302-0.6%
2024$6,341+40.1%
2023$4,526-0.4%
2022$4,543+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$188,000
DeedBook 5940, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1920