Skip to content

365 Ege Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1924

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
Mar 17, 1989

Property Information

Block20702
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page207

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2UH-CBG1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$137,900
46%
Improvement Value:$162,600
54%
Total Assessment$300,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,710-0.6%
2024$6,752+40.1%
2023$4,820-0.4%
2022$4,838+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$182,500
DeedBook 4115, Page 127

Property Built

Built

Year Built: 1924