Skip to content

353 Ege Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1924

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 5, 2006

Property Information

Block20702
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page207

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,500
52%
Improvement Value:$123,200
48%
Total Assessment$256,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,732-0.6%
2024$5,768+40.1%
2023$4,117-0.4%
2022$4,133+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1924