Skip to content

104 Clarke Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$145,000
Last Sale Date
Jan 12, 2012

Property Information

Block20702
Lot40
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page207

Building Details

Building Class---
Description2S-F-2U-H-B-G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$139,400
46%
Improvement Value:$166,200
54%
Total Assessment$305,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,824-0.6%
2024$6,867+40.1%
2023$4,902-0.4%
2022$4,920+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$145,000
DeedBook 8829, Page 331

Property Built

Built

Year Built: 1900