Skip to content

83 Mallory Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 1, 1996

Property Information

Block20703
Lot39
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page207

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-4U-H-G
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,160
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$128,100
35%
Improvement Value:$242,200
65%
Total Assessment$370,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,269-0.6%
2024$8,321+40.1%
2023$5,940-0.4%
2022$5,962+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900