Skip to content

119 Clarke Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Dec 27, 2005

Property Information

Block20703
Lot20
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page207

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$133,500
46%
Improvement Value:$154,500
54%
Total Assessment$288,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,431-0.6%
2024$6,471+40.1%
2023$4,620-0.4%
2022$4,637+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 7789, Page 259

Property Built

Built

Year Built: 1900