Skip to content

108 Yale Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Oct 23, 2014

Property Information

Block20703
Lot51
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page207

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-1U-NH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$96,100
41%
Improvement Value:$135,500
59%
Total Assessment$231,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,172-0.6%
2024$5,204+40.1%
2023$3,715-0.4%
2022$3,729+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 8686, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1900