Skip to content

288 Ege Avenue

Jersey City, NJ 07304

Built 1905

Last Sale Date
Jan 21, 1999

Property Information

Block20801
Lot60
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
DescriptionA-2S-BT-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,917
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$109,000
39%
Improvement Value:$167,000
61%
Total Assessment$276,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,163-0.6%
2024$6,202+11.4%
2023$5,569-0.4%
2022$5,590+4.5%
Property History
Sales1Foreclosures1

Foreclosure Case F-002506-16

Closed
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Dismissed Rule 1

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5390, Page 338

Property Built

Built

Year Built: 1905