Skip to content

306 Ege Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 0001

Last Sale Date
Dec 19, 2018

Property Information

Block20801
Lot70
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description3S-F-6U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
45%
Improvement Value:$252,000
55%
Total Assessment$462,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,316-0.6%
2024$10,381+40.1%
2023$7,410-0.4%
2022$7,438+14.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$720,000

From:

To:

DeedBook 9367, Page 516Recorded12/20/2018

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

DeedBook 9094, Page 328Recorded1/26/2016

Property Sale

Sale
$65,500
DeedBook 3825, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 0001