Skip to content

59 Clarke Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1924
Apartment

Last Sale Price
$950,000
Last Sale Date
Sep 26, 2024

Property Information

Block20803
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description2S-B-D-8U
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
33%
Improvement Value:$570,000
67%
Total Assessment$850,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,981-0.6%
2024$19,100+40.1%
2023$13,634-0.4%
2022$13,685+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$950,000
DeedBook 9851, Page 886Recorded10/2/2024

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5994, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1924