Skip to content

69 Clarke Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900
Apartment

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Sep 23, 2004

Property Information

Block20803
Lot6
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page208

Building Details

Building Class---
Description3S-F-D-6U-NH
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$210,000
34%
Improvement Value:$413,000
66%
Total Assessment$623,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,912-0.6%
2024$13,999+40.1%
2023$9,993-0.4%
2022$10,030+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 7378, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1900