Skip to content

197 Virginia Ave.

Jersey City, NJ 07304

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2023

Property Information

Block20901
Lot26
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page209

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,124
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$110,000
34%
Improvement Value:$215,200
66%
Total Assessment$325,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,262-0.6%
2024$7,307+40.1%
2023$5,216-0.4%
2022$5,236+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 3968, Page 185

Property Built

Built

Year Built: 1900