Skip to content

163 Virginia Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 1960

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jul 25, 2012

Property Information

Block21002
Lot10
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page210

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-D-1U-G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$108,000
44%
Improvement Value:$135,900
56%
Total Assessment$243,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,446-0.6%
2024$5,480+40.1%
2023$3,912-0.4%
2022$3,927+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000
DeedBook 8865, Page 478

Property Built

Built

Year Built: 1960