Skip to content

140 Ege Ave.Jersey City, NJ 07304

Built 2005

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Apr 6, 2012

Property Information

Block21002
Lot23
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page210

Building Details

Building Class---
Description2S-BT-B+F-2U-G1
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,648
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,000
25%
Improvement Value:$339,500
75%
Total Assessment$454,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,149-0.6%
2024$10,213+40.1%
2023$7,290-0.4%
2022$7,317+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
DeedBook 8843, Page 140

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 8652, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 2005